O Szkole
O szkole
O szkole
Zadaniem Technikum Leśnego w Warcinie jest kształcenie przyszłych pokoleń leśników. W Polsce istnieje niewiele szkół takiego typu. Na Pomorzu występuje jedynie Technikum Leśne w Warcinie. Wszystkie szkoły charakteryzują się swoistymi tradycjami. Od pierwszej klasy mamy styczność z przedmiotami, które przygotowują nas do wykonywania zawodu leśnika. Tradycją szkoły w Warcinie jest obowiązkowe umundurowanie w godzinach lekcyjnych. Uczniowie mieszkają w internacie, a zajęcia szkolne odbywają się w Pałacu, w którym znajdują się:
- gabinety do nauczania przedmiotów zawodowych,
- gabinety do nauczania przedmiotów ogólnokształcących,
- pracownie informatyki,
- centra informacji multimedialnej,
- pracownia SILP,
- biblioteka,
- pokój nauczycielski i sala kominkowa,
- biała sala,
- sala myśliwska,
- gabinet dyrektora oraz jego zastępcy,
- sekretariat,
- pomieszczenia pracowników administracji,
- magazyn sprzętu wykorzystywanego podczas zajęć praktycznych i praktyk zawodowych,
- magazyn materiałów budowlanych i części zamiennych.
Ponadto szkoła posiada bazę materialną, w skład której wchodzą:
- obiekty dydaktyczne,
- ogród botaniczny i Leśnictwo Szkolne,
- internat szkolny,
- zaplecze gospodarcze ze sprzętem technicznym,
- budynki mieszkalne i gospodarcze dla nauczycieli i pracowników szkoły.
Przygotowanie zawodowe młodzieży zdobywane jest w ramach kształcenia teoretycznego jak i praktycznego. Służy temu realizacja programu nauczania przedmiotów ogólno - zawodowych niezbędnych w zawodzie leśnika - biologii leśnej, ekologicznych podstaw ochrony środowiska, rysunku zawodowego, ekonomiki leśnictwa, użytkowania komputerów oraz przedmiotów typowych dla zawodu leśnika - maszynoznawstwa leśnego, hodowli lasu, ochrony lasu, użytkowania lasu, gospodarki łowieckiej, urządzania lasu. Nieodzowną częścią w kształceniu przyszłej kadry leśnej są zajęcia praktyczne i praktyka zawodowa. Praktyka zawodowa uczniów technikum leśnego realizowana jest od klasy pierwszej do czwartej. Jej celem jest opanowanie techniki wykonywania typowych prac gospodarczo - leśnych. Praktyki w klasach pierwszych odbywają się w okresie wiosennym. Ich zadaniem jest kształtowanie umiejętności uczniów w zakresie wykonywanych prac szkółkarskich, zalesieniowych i odnowieniowych. W ramach praktyk zawodowych w klasach trzecich i czwartych uczniowie przyswajają sobie umiejętności niezbędne dla robotnika leśnego oraz kształtują podstawowe umiejętności organizacyjne. Uczniowie klas trzecich odbywają praktyki wiosną i jesienią. Natomiast w klasach czwartych praktyka przypada na okres jesienno - zimowy. Zajęcia praktyczne realizowane są w klasie czwartej z zakresu hodowli i gospodarki lasu. W tym też okresie uczniowie odbywają kurs pilarza i kurs szacunku brakarskiego. W ramach kursu pilarza na terenie szkoły Husqvarna organizuje wykłady i pokazy. Dzięki wykładom uczniowie nabywają wiedzy teoretycznej na temat urządzeń przydatnych pilarzowi. Natomiast w ramach pokazów uczniowie zdobywają niezbędną praktykę.
Internat
Internat
Internat przy Technikum Leśnym w Warcinie jest nieodłącznym elementem szkoły od samego początku jej istnienia. Początkowo aż do połowy lat siedemdziesiątych mieścił się w budynku pałacu. Wówczas warunki do mieszkania i nauki były dużo gorsze niż obecnie.
W 1973 roku wybudowany został budynek obecnego internatu.
Mając na uwadze położenie naszej szkoły, internat odgrywa bardzo ważną rolę, bez niego byłoby niezwykle ciężko o nabór uczniów. Obecnie w internacie zamieszkuje 201 uczniów, z tego 24% stanowią dziewczęta, które mają do dyspozycji 4 osobowe pokoje na parterze. Na pozostałych 3 kondygnacjach zamieszkują chłopcy w 3 osobowych pokojach. Wszystkie pokoje mieszkalne w zeszłym roku zostały wyposażone w nowe meble oraz podłogi. Dodatkowo młodzież na wszystkich kondygnacjach ma do dyspozycji kuchnie (również nowe) oraz sale telewizyjne, a także dostęp do bezprzewodowego internetu. Kolejnym strategicznym i ważnym miejsce w życiu społeczności internackiej jest stołówka oraz serwowane w niej posiłki, które od jakiegoś czasu są bardzo różnorodne i obfite, ku uciesze wszystkich wychowanków.
Patron szkoły
Patron szkoły
„Trzeba zdjąć kapelusz, bo las to kościół.”
Profesor Stanisław Sokołowski, urodził się 19 października 1865 r. w Młoszowej.
Syn leśnika Seweryna Tytusa i Ludwiki Schulla. Wybitny leśnik praktyk i naukowiec, działacz ochrony przyrody. Początki jego kariery naukowej były bardzo trudne. Z powodu braku pieniędzy na edukację musiał przyjąć posadę robotnika leśnego i przez 13 lat dogłębnie poznawał zasady gospodarki leśnej. W wieku 26 lat eksternistycznie zdał maturę i rozpoczął studia leśne w Wiedniu, uzyskując dyplom inżyniera leśnika (1896).
Od 1899 roku wykładał hodowlę lasu i leśnictwa ogólnego w Wyższej Szkole Rolniczej w Dublanach (obecnie Ukraina). W 1904 roku został profesorem hodowli lasu w Krajowej Szkole Gospodarstwa Lasowego we Lwowie, gdzie wykładał botanikę leśną, meteorologię leśną, gleboznawstwo oraz zabudowę dzikich potoków. Był członkiem Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego. W latach 1905-19 redagował „Sylwan”, przekształcając go w czasopismo o charakterze ogólnopolskim. W 1907 roku współorganizował I Zjazd Leśników Polskich w Krakowie.
Pierwsze prace Sokołowskiego dotyczyły m.in. ekologii leśnej oraz warunków gospodarczych i siedliskowych lasów podolskich. Interesował się botaniką, zwłaszcza anatomią drzew. Tym zagadnieniom poświęcił czteroczęściową rozprawę pod tytułem „Z życia drzew i lasu”. Przed pierwszą wojną światową ogłosił swoje najważniejsze podręczniki i skrypty, m.in.„Wstęp do nauki leśnictwa. Wiadomości o lasach i leśnictwie” (1912), „Meteorologia”(1921) i „Hodowla Lasu” (1930). W swoich dziełach zawarł oryginalne ujęcie lasu jako ekosystemu, wprowadził typologię lasu i zagadnienia struktury drzewostanu. Publikował również artykuły w sprawie ujednolicenia słownictwa leśnego. Opublikował ponad 110 prac (m.in. w „Leśniku Polskim” i „Sylwanie”)
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zrezygnował ze wszystkich zajęć lwowskich i przeniósł się do Krakowa. Objął tam katedrę leśnictwa Studium Rolniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą zorganizował od podstaw. Na Uniwersytecie Jagiellońskim wykładał podstawy gospodarstwa leśnego, dendrologię i hodowlę lasu, tę ostatnią wykładał także w Poznaniu, Warszawie i Lwowie.
W 1919 roku przyczynił się do powstania i rozwoju Wydziału Rolniczo – Lasowego na Uniwersytecie Poznańskim oraz Wydziału Leśnego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
W okresie krakowskim Sokołowski kontynuował badania nad drzewami publikując m.in.:
„Nasze dęby”,
„Prace biometryczne nad rasami sosny zwyczajnej na ziemiach Polski”,
„Budowę roślin drzewiastych”,
„Encyklopedię leśnictwa”,
„Dendrologię w stosunku do leśnictwa”,
„O potrzebie zakładania rezerwatów leśnych”,
„Tatry jako Park Narodowy”,
„Cis na ziemiach polskich i w krajach przyległych”,
„Ochrona przyrody a leśnictwo”.
W 1923 roku profesor został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta. W 1932 roku otrzymał godność doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a dwa lata później- dnia 18 IV 1934 uhonorowany został tytułem doktora honoris causa nauk leśnych SGGW. W 1935 roku przeszedł na emeryturę, ale jeszcze przez dwa lata prowadził wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na emeryturze mieszkał w Zakopanem we własnej willi „Ornak”, którą zbudował w 1902 roku. Tam napisał ostatnie książki „Las tatrzański” (1936) i „Lasy w Polsce przedrozbiorowej i w okresie niewoli”. Przygotował też syntezę całej swojej wiedzy o lesie pt. „Życie drzew i lasu”. Nie ukończył jej jednak, załamany niespodziewaną śmiercią syna Mariana. Zebrane materiały przekazał Władysławowi Szaferowi ( w 1964 roku złożone zostały w Zakładzie Dendrologii i Pomologii PAN w Kórniku).
Profesor Stanisław Sokołowski do przyrody miał stosunek emocjonalny. Wchodząc do lasu mówił: „Trzeba zdjąć kapelusz, bo las to kościół”. Z małżeństwa z góralką i nauczycielką koronkarstwa Agnieszką z Walczaków miał sześcioro dzieci, które zaraził swoją pasją do przyrody, a przede wszystkim, miłością do gór. Zmarł w 1942 roku w Zakopanem. Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w grobie rodzinnym. W 1965 roku, w stulecie urodzin profesora Sokołowskiego, w Dolinie Białego w Tatrach utworzono rezerwat przyrodniczy jego imienia. Obecnie w willi „Ornak”, prowadzonej przez jego wnuka Tadeusza Klimczaka, znajduje się muzeum w formie pensjonatu.
Dnia 2 lipca 1966 roku w trakcie uroczystości XX-lecia szkoły nadano jej imię profesora Stanisława Sokołowskiego. Absolwenci ufundowali pamiątkową tablicę oraz obraz profesora. Szkoła w swoich zasobach posiada oryginalne pozycje książkowe Stanisława Sokołowskiego „Hodowla lasu”, „Tatry jako Park Narodowy” oraz dwa Kalendarze leśne (1936 i 1937r.) z artykułami profesora – „Higiena lasu” i „W sprawie słownictwa”.
red. L. Mielniczek
Ośrodek Rehabilitacji
Ptaków Drapieżnych
Ośrodek Rehabilitacji
Ptaków Drapieżnych

Korzystamy z dofinansowania
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku
Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych funkcjonuje przy Technikum Leśnym w Warcinie od 1996 roku. W bieżącym roku na terenie ORPD wykonano szereg prac zapewniających prawidłowe działanie obiektu. Rozpoczęto prace związane z powiększeniem i ogrodzeniem terenu oraz budową woliery przelotowej do nauki latania dla ptaków. Ponadto przeprowadzono bieżące naprawy i konserwacje wolier, a chorym ptakom została zagwarantowana odpowiednia opieka weterynaryjna i rehabilitacyjna. Prace te zostały wykonane dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Wsparcie WFOŚiGW pozwala na dalszy rozwój, modernizację i doposażenie Ośrodka.
Efektem pracy ORPD jest wyleczenie i przywrócenie środowisku naturalnemu 27 ptaków. Były to: 11 puszczyków, 7 myszołowów, 3 włochatki, 4 pustułki oraz 2 krogulce. Aktualnie w Ośrodku leczonych i rehabilitowanych jest 19 ptaków.
Pozyskania środków na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Warcinie w roku 2016” podjęło się, podobnie jak w latach ubiegłych, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Leśnej w Warcinie. Dzięki pomocy Stowarzyszenia Ośrodek realizuje podstawowe zadania w pełnym zakresie.
Dzięki działalności ORPD grupy szkolne i zorganizowane grupy turystów odwiedzające nasza placówkę mogą poznać walory estetyczne i znaczenie ptaków drapieżnych w naturze
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Leśnej w Warcinie
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Leśnej w Warcinie
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Leśnej w Warcinie jest organizacją pozarządową założoną przez 22 osobowy Komitet Założycielski w dniu 01 czerwca 1999r., postano-wieniem Sądu Okręgowego w Słupsku z dnia 11.08.1999r. wpisane do Rejestru Stowarzyszeń pod pozycją Ins. Rej. St. 28/99. Od roku 2001 Stowarzyszenie zarejestrowane jest w Krajowym Rejestrze Sądowym poz. KRS 0000054682. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną a jego siedzibą jest Technikum Leśne w Warcinie.
Celem Stowarzyszenia jest kreowanie dalszego rozwoju oraz utrzymanie wysokiego poziomu funkcjonowania dawniej Zespołu Szkół Leśnych a aktualnie Technikum Leśnego w Warcinie – jedynej takiej placówki oświatowo-wychowawczej na Pomorzu.
Wymienione cele Stowarzyszenie realizuje poprzez:
- Prowadzenie działalności gospodarczej.
- Zbiórkę dobrowolnych składek pieniężnych.
- Przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów.
- Współpracę z innymi tego typu placówkami oświatowo-wychowawczymi, z zakładami pracy, w tym z nadleśnictwami i leśnictwami, zwłaszcza ze związkami zawodowymi i organizacjami społecznymi w zakresie problematyki oświatowej (w szczególności prowadzenia odczytów, pokazów, kursów, szkoleń oraz działalności turystycznej i rekreacyjnej).
- Prowadzenie działalności integrującej członków Stowarzyszenia poprzez aktywność kulturalną, rekreacyjną i towarzyską.
- Organizowanie imprez dochodowych.
- Inne działania sprzyjające rozwojowi statutowych celów organizacji.
W okresie prawie czternastoletniej działalności Stowarzyszenia, Zarząd aktywnie współpracował z dyrekcją szkoły oraz podejmował wiele działań wspierających funkcjonowanie Szkoły między innymi poprzez wspieranie inicjatyw mających na celu powrót szkoły do resortu, pomoc w doprowadzeniu do zrekonstruowania wozowni, organizację Zjazdów absolwentów z okazji 55, 60 i 65-lecia szkoły. Działalność Stowarzyszenia to również doposażanie szkoły w niezbędny sprzęt i urządzenia, coroczne fundowanie stypendiów i różnorodnych nagród dla uczniów oraz dofinansowanie udziału uczniów w konkursach, zawodach i festiwalach.
W roku 2006 Stowarzyszenie podjęło współpracę z Bankiem Żywności w Tczewie oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kępicach w ramach programu „Dostarczania żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej”. Efektem tej współpracy było pozyskanie przez Stowarzyszenie i rozprowadzenie przez OPS w Kępicach produktów żywnościowych dla rodzin z terenu miasta i gminy Kępice znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. W ramach tej pomocy, której ogólna wartość w latach 2006 - 2008 wyniosła 112.688,54zł. ( pozyskano 73.950kg produktów żywnościowych) skorzystało: w roku 2006 – 818 rodzin, w roku 2007 –559 rodzin a w roku 2008 – 508 rodzin.
Środki pozyskiwane przez Stowarzyszenie ze składek członkowskich oraz z prowadzonej działalności gospodarczej w formie organizacji kursów, wypoczynku letniego oraz imprez pozwoliły między innymi na:
- od 14 lat -coroczne fundowanie stypendiów dla czterech uczniów TL w Warcinie wyróżniających się w pracy na rzecz szkoły i środowiska lokalnego oraz reprezentowaniu szkoły na różnych zawodach, konkursach, olimpiadach i festiwalach w kraju i za granicą – ogólna wartość ufundowanych stypendiów to ok. 45.000zł.
- fundowanie nagród dla najlepszych absolwentów i uczniów szkoły w każdym roku
szkolnym przez cały okres działalności;
- zakup zestawu komputerowego do internatu w 2003r. – o wartości 3.000,-zł.;
- sfinansowanie wykonania aktualizacji projektu i dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia rekonstrukcji zabytkowej Wozowni, obecnie Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie o wartości ponad 30 tys. zł. (2004r.);
- zakup wykładziny do sali gimnastycznej, zakup i montaż przepływowego ogrzewacza wody do internatu, doposażenie szkoły w sprzęt p.poż., naprawa sprzętu ksero, zakup materiałów biurowych – koszt wymienionych zakupów-wyniósł 14.400zł. (2004r.);
- wydatkowanie w roku 2005 kwoty 20 tys. złotych na poprawę warunków mieszkaniowych wychowanków internatu (podniesienie standardu pokoi, łaźni i sanitariatów, zakup telewizora);
- sukcesywnie fundowano mundury i stroje galowe dla sygnalistów w latach 2005-2012 zakupiono łącznie 26 kompletnych strojów o wartości ok. 10.500zł.,
- sfinansowanie projektu i wybicia 1000 egz. znaczka metalowego „Szkoła Leśna w Warcinie” za kwotę 9.418,-zł. z okazji 60-lecia Szkoły;
- sfinansowanie 1.500 egz. wydawnictwa „Walory Historyczno-Przyrodnicze Okolic Warcina”11.712,-zł. (r.2006)
- wydanie 4 tys. widokówek z Warcina– 1.220,-zł. (r.2006);
- zakup 68 krzeseł do 2 gabinetów szkolnych – ok.4.400,- zł. (r.2006);
- sfinansowanie udziału Zespołu Sygnalistów w Festiwalu Muzyki Myśliwskiej
Kwidzyn’2006 oraz przejazdu 3.236,40zł.;
- sfinansowanie naprawy instrumentów muzycznych - Zespołu Sygnalistów Myśliwskich na kwotę 2.300,-zł. (2009r.);
- ufundowanie plakietek dla uczniów działających w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych przy ZSL w Warcinie – 700 zł. (2009r.);
- wydanie 1000 egz. okolicznościowego folderu z okazji 65-lecia Szkoły (2011r.).
- w roku 2013 dofinansowano kwotą 3.000 zł. organizację V Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych Warcino’2013 oraz wyjazd zwycięzców- reprezentacji naszej szkoły na MISTRZOSTWA EUROPY W AUSTRII, na których zajęli IV i V miejsce.
W roku 2011 Stowarzyszenie podjęło współpracę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w zakresie utrzymania i prowadzenia Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Warcinie. Współpraca Stowarzyszenia z Wojewódzkim Funduszem zaowocowała pozyskaniem dotacji w kwocie po 15.000 złotych rocznie w latach 2011 i 2012 oraz 12.000 złotych w roku 2013, złożono już wniosek o przyznanie dotacji na rok 2014.
Bez tego ogromnego wsparcia ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz wielkiej życzliwości obydwu współpracujących stron, Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Warcinie nie byłby w stanie funkcjonować i prowadzić swojej działalności, w zakresie ratowania i rehabilitacji ptaków oraz kształtowania świadomości ekologicznej społeczeństwa. Była by to ogromna strata nie tylko dla samej przyrody, ale też dla prowadzonej przez szkołę edukacji ekologicznej wśród uczniów naszej szkoły, dzieci i młodzieży z wielu przedszkoli i szkół na Pomorzu oraz tysięcy turystów corocznie odwiedzających Warcino.
Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje Dyrekcji oraz Pracownikom Wojewódzkiego Funduszu za tą bardzo owocną i nacechowaną życzliwością współpracę.
Opracowała: B.Szydłowska
Wspierają nas:
Husqvarna

Nadleśnictwo Warcino
