Chwilowo brak informacji...
Warciński odlot.Dzień 13. września pozostanie długo w pamięci warcińskich leśników. To właśnie w tym dniu do „warcińskich lasów” po wielomiesięcznej  rehabilitacji w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Warcinie zostało wypuszczonych dziesięć ptaków drapieżnych. Na wolność trafiły trzy Włochatki, cztery Puszczyki zwyczajne, dwie Pustułki zwyczajne i Krogulec. Wszystkie z wymienionych drapieżników przywieziono do Warcina w złym stanie zdrowotnym. Większość z nich ucierpiało w kolizjach komunikacyjnych zderzając się z samochodami, pociągami ale niestety także z elektrowniami wiatrowymi. Włochatki i dwa Puszczyki do ORPD trafiły jako pisklęta wiosną tego roku. Dzięki nieocenionej pomocy weterynaryjnej pana dr Marcina Harasima oraz ciężkiej pracy wolontariuszy z Technikum Leśnego w Warcinie udało się doprowadzić do takiego stanu zdrowotnego, który  pozwolił, aby wróciły one na łono natury. Ptaki przed wypuszczeniem zostały zaobrączkowane, za co serdecznie dziękujemy Panu Markowi Cieślikowskiemu. Pan Marek jest z wykształcenia hydrobiologiem i ornitologiem. W połowie lat osiemdziesiątych gdy piastował funkcję sokolniczego wprowadził polską organizację sokolniczą „Gniazdo Sokolników” do IAF (International Association for Falconry and Birds of Prey). Jest lektorem Polskiego Związku Łowieckiego w dziedzinie sokolnictwa. Podczas wizyty w naszym Ośrodku podziękował uczniom (wolontariuszom) za ogromny wkład jaki robią dla ochrony polskiej przyrody.
Wrzesień to dobry czas na wypuszczanie ptaków do ich naturalnego środowiska. Ptaki w tym okresie mają możliwość przygotowania się do zbliżającej zimy, niektóre z nich (Pustułki) odbędą daleką podróż na zimowiska, starsze polecą na południe Europy, a młodsze do Afryki. Reszta poszuka sobie miejsc gdzie przezimuje i będzie miała miejsce do żerowania. Mamy tu do czynienia z  drapieżnikami, więc żywią się mniejszymi ssakami, ptakami oraz płazami.
    Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych przy Technikum Leśnym w Warcinie funkcjonuje od 1996 roku. To jedno z niewielu miejsc w regionie, gdzie opieką otacza się ptaki drapieżne, które według nowej nomenklatury, zwane są ptakami szponiastymi. W ośrodku opiekę nad nimi sprawują uczniowie technikum w Warcinie. Obecnie w Ośrodku przebywa 19 ptaków, większość z nich to nasi stali mieszkańcy po ciężkich kontuzjach, czyli niezdolne do życia na wolności. W akcji wypuszczenia ptaków wśród kamer i fleszy aparatów wzięło udział 12 wolontariuszy.
Leśnicy podkreślają, że ośrodek zajmuje się wyłącznie ptakami  drapieżnymi. Apelujemy więc, aby nie przywozić do nich innych gatunków, bo nie mają warunków na opiekę nad nimi.

Galeria - Warciński odlot.

Dodano: 21 Wrzesień 2016 | Autor: K. Szydłowski | Zdjęcia: K. Szydłowski | Kategoria: Ogólne
Komentarzy: 0