Chwilowo brak informacji...
Janusz Barcikowski medalistą Mistrzostw Świata w Judo

Janusz Barcikowski - nauczyciel wychowania fizycznego z Technikum Leśnego w Warcinie, na co dzień skromny, lubiany przez młodzież, odnosi olbrzymie sukcesy sportowe na arenie międzynarodowej. W listopadzie 2013 roku został drugim Wicemistrzem Świata Weteranów w Judo, w kategorii M6 do 66 kg. Barcikowski jest aktywny sportowo od wczesnych lat dzieciństwa. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był w Kadrze Polski. Kilka lat temu wznowił treningi, czego efektem są ogromne sukcesy sportowe już w kategorii weteranów. Znakomite wyniki okupione są bardzo ciężką i solidną pracą. Przygotowanie się na takim poziomie sportowym wymaga ogromnych poświęceń i determinacji, nie mówiąc już o doświadczeniu i umiejętnościach.
Mistrz przyznaje, że z trudem przychodzi mu godzić pracę zawodową z treningami, ale satysfakcja i zadowolenie z osiągniętych sukcesów rekompensują całe poświęcenie i skutecznie motywują.
Barcikowski w ostatnich latach kilkakrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski, Wicemistrza Europy oraz tytuł brązowego medalisty Mistrza Świata Weteranów w Judo.
W plebiscycie organizowanym przez Głos Pomorza na najpopularniejszego Sportowca i Trenera roku 2012, w Regionie Słupskim, w kategorii „Sportowiec Roku” Janusz Barcikowski zajął drugie miejsce.

Wywiad z Januszem Barcikowskim 

Czym dla Pana jest judo?
- Jednym ze sposobów na życie. Nauczyło mnie bardzo wielu ważnych rzeczy.

 Kiedy zaczęła się Pana kariera sportowa?
- W latach 1976-1978 byłem w pierwszej piątce w Polsce, w kategorii juniorów. Natomiast w latach 1980-1981 należałem do Kadry Polski seniorów.

 Pana największe sukcesy?
- W latach 2010, 2011, 2012 i 2013 zdobywałem tytuł Mistrza Polski Weteranów. W roku 2012 zostałem Wicemistrzem Europy Weteranów a w 2013 roku drugim Wicemistrzem Świata Weteranów.

 Jakie cechy powinien mieć sportowiec, aby odnieść prawdziwy sukces?
- Na pewno talent w danej dyscyplinie sportu. Bardzo ważne są też cechy takie jak: punktualność, systematyczność oraz odporność na stres. Należy umieć cieszyć się z wygranej i sukcesu. Dobry sportowiec musi nauczyć się przyjmować porażki.

 Czy lubi Pan swoją pracę?
- Tak, bardzo. Skończyłem studia kierunkowe, które dały mi podbudowę pod moją pracę trenerską i nauczycielską. Bardzo ważne jest też doświadczenie zdobyte i wciąż zdobywane jako aktywny sportowiec. Sport interesuje mnie od dziecka, treningi rozpocząłem w 1968 roku. Mam kwalifikacje trenera I klasy.

 Najtrudniejszy moment w Pana karierze?
- Najtrudniejsze były występy podczas ostatniej imprezy – Mistrzostw Świata w Abu-Dhabi.

 Pana przesłanie dla młodych sportowców?
- Jeżeli zacząłeś już ćwiczyć, rób to najlepiej jak umiesz. Bądź systematyczny w swojej pracy na treningach, niech nie zrażają cię przeszkody i trudności. Pamiętaj nic nie przychodzi od razu.

 Jaka jest młodzież w TL w Warcinie?
- Normalna, chętnie zajmuje się sportem.

 Jakie ma Pan cele w życiu / plany na przyszłość?
- Jeżeli zdrowie pozwoli i dalej uda mi się znaleźć sponsorów, to chciałbym pojechać na następne Mistrzostwa Świata w 2014 roku. Z udziału w Mistrzostwach Europy chyba zrezygnuję, bo nie jest tak łatwo zgromadzić środki na dwie ważne imprezy w roku. W tym miejscu chciałbym podziękować za pomoc dyrekcji Technikum Leśnego w Warcinie, firmie „Kegar” z Kępic, nadleśnictwom z regionu słupskiego – Lasy Państwowe oraz firmie z odżywkami i suplementami diety w Słupsku – „Na mase.pl.”

 Życzymy dalszych sukcesów sportowych oraz zawodowych. Niech młodzi sportowcy biorą przykład i uczą się od naszego Mistrza.

Galeria - Janusz Barcikowski medalistą Mistrzostw Świata w Judo

Dodano: 02 Styczeń 2014 | Autor: amma81 | Kategoria: Ogólne
Komentarzy: 0